reklama

Čas nazretia do batôžka s tajomnom nášho súcna

Úvaha o niečom medzi poznaním a bytím. Témy, ktoré mnohí vôbec neriešime alebo z nich rýchlo vybočíme do iného jazdného pruhu, k prozaickým potrebám života.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Znova sú tu chvíle, keď v nás rezonuje čarovné tajomno z detstva, ktoré vianočný čas oživí. Zrelý vek k detskému tajomnu pridá, ako do pomyselného batôžka, tajomno nášho bytia, jeho zmyslu či poslania. Témy, ktoré mnohí vôbec neriešime alebo z nich rýchlo vybočíme do iného "jazdného pruhu", k prozaickým potrebám života. Tie témy však tu ostávajú a hrajú s nami hru ako trpaslici v rozprávkach, ktorí sa zjavia, kde ich nečakáš.

V našej histórii na pomyselnej ceste poznania kráčame v súčasnosti už miľovými krokmi. Máme pocit, že už náš mikrosvet máme skoro celý rozpítvaný a v makrosvete sme voči našim predkom v " inom" kozme. Napriek tomu všetkému to tajomno nášho bytia tu ostalo. Ako civilizácia dokázali sme poznaním zosilnieť, máme zbrane hromadného ničenia a tak vieme v krátkom čase sa zničiť. Nedá sa však povedať, že sme zmúdreli. Stačí sa len pozrieť na vyspelejšiu časť našej civilizácie a vidíme, že dostať nebezpečných ľudí ku kormidlu spoločnosti v zmysle jej budúcnosti, vôbec nie je problém ani v dnešných časoch. O to viac by nám pomohlo poznanie, že je tu niečo mimo náš dosah a pritom má na nás dosah a v lepšiom prípade zariadi veci za nás v náš prospech. V tomto však nemáme vyhrané a musíme sa sami trápiť s našou budúcnosťou. Niečomu nás však história určite naučila. Máme ju celú presiaknutú násilím. Väčšina našich hrdinov - vodcov je zašpinená krvou ľudí - nepriateľov. Dať týmto vodcom dnešné ničivé zbrane boli by sme vôbec tu? Táto otázka je v súčasnosti oveľa nástojčivejšia. Naša história nás intuitívne i logicky vedie k poznaniu, že musíme určiť pomyselné ihrisko pre filozofie, náboženstvá, či myšlienky, ktoré v záujme zachovania ľudského rodu budú akceptované. A podobne, ako na olympiádu musia účastníci splniť určité podmienky, tak aj tu musí byť podmienkou hrania na ihrisku uplatňovanie tolerancie, rešpektovanie rozdielnosti a konanie v prospech ľudstva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Doteraz bol silný hlas, že tie vstúpne podmienky vyrieši demokrácia. Tá však je poplatná slabosti ľudí. Preto sa musí ísť ďalej v týchto našich moderných časoch a nebezpečných " hračiek". Musíme sa chrániť sami pred sebou. Úlohou je nájsť systém, ktorý zabráni, aby sme si ako ľudstvo ublížili. Kto teda môže hrať na tom ihrisku? K hračom na ihrisku určite patrí filozofia humanizmu s jej modernou konkretizáciou v podobe deklarácie ľudských práv. Ďalším vhodným hráčom je orientálna filozofia a náboženstvá ctiace tradície, prírodu, predkov a toleranciu. V našom svete sme vedení kresťanstvom, ktorého hlavné myšlienky - lásky, ktorá je stelesnením Boha, milovanie bližného ako seba samého spolu s myšlienkou odpúštania určite vyhovujú účasti na našom pomyselnom ihrisku. Problémom by asi bol striktne poňatý starozákonný prístup oko za oko a zub za zub. Od neustupčivosti by bola krátka cesta k sebazničeniu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hlbšie poznanie nás zahlcuje novým nepoznaným. Otázkou je, či to má nejaké limity, ktoré to ukončia svetom spoznaným alebo či my nemáme limity, ktoré to ukončia svetom nespoznaným. Už teraz sa odkrýva náš budúci zápas v oblasti poznania, či na poli etiky napr. s umelým predĺžovaním života, či na poli bezpečnosti ohrozením učinnými zbranami, zdevastovaným životným prostredím, úskaliami umelej inteligencie až po kozmickú hrozbu. Vidíme, že vyšší stupeň poznania nás kamsi posúva, ale naďalej nám ostávajú zahálené otázky nášho bytia i tá filozofická o primárnosti ducha či hmoty. Väčšina má tento problém vyriešený vierou. Je to pohodlnejšie a určite by to bolo príťažlivejšie v našich končinách, ak by kresťanstvo reflektovalo vyšší stupeň poznania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

S kresťanstvom je spojený aj náš vianočný tajomný čas. Každý k tomuto obdobiu prechováva svoj jedinečný vzťah. Možno však povedať, že myšlienka pekných rodinných chvíľ s blízkymi je spoločná všetkým. V súvislosti s týmto milým kresťanským sviatkom mi napadá zaujímavý názor veriaceho vedca, fyzika. Jeden z dôvodov jeho viery bol, že si nevie predstaviť, aby tento úžasný svet bol len dielom samotnej hmoty a jej zákonov, že by nebolo nič za tým, len desivá prázdnota.

Tak si poprajme pekné sviatočné chvíle a niekedy opäť pootvorme batôžtek s tajomnom nášho bytia.

J. Malý

Jozef Malý

Jozef Malý

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek, ktorý si uvedomuje, že s demokraciou je to ako s ohňom, do ktorého ak neprikladáš, tak vyhasne. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu