reklama

Nateraz fandím technokracii

Či sa nám páči alebo nie, vláda i parlament sa kreuje na základe výsledku volieb a zasahujú nám výrazným spôsobom do životov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Keďže s tým nič nenarobím, zamýšľam sa nad dobrým výberom kandidátov a pomôckou pri ich výbere. Tou je pre mňa, nateraz, preferovanie technokracie.

Ľudia, ktorí konštruujú, stavajú, pretvárajú materiál a hmotu, poznávajú jej väzby, musia zápasiť so zákonitosťami prírody. Musia tie zákonitosti poznať a vedieť ich využívať. Vedia, že tieto zákonitosti, na rozdiel od ľudských zákonov, sa nedajú upraviť na svoj obraz. Musia mať veľa pokory pred ich silou a na ceste za dosiahnutými výsledkami býva veľa prehier i nových obzorov. Cesta týchto ľudí je nabitá pozitívnou energiou, lebo chcú niečo dosiahnuť bez toho, aby prvoplánovo chceli niekomu škodiť alebo ublížiť. Charakter tejto práce ovplyvňuje aj ich morálne postoje. Majú jednoznačný jazyk a technickému výkresu či značke porozumie odborník aj z druhej strany planéty.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na druhej strane, tej zápornej, je teraz pre mňa najmä právnicky stav. Ospravedlňujem sa múdrym a poctivým právnikom, ale sú v hlbokej menšine. V práci právnikov sú pravda a morálka druhoradé. Počíta sa výhra. Celkom som si vážil mladého právnika, pokiaľ som ho nevidel suverénne klamať pri svedeckej výpovedi. Na moju otázku prišla odpoveď, že klamať v prospech klienta je prípustné. Právnici pôsobia v emocionálne negatívnom prostredí, kde svojou činnosťou musia niekoho poraziť. Úskok pri tejto práci je súčasťou taktiky. Máme písané právo, ale pri výklade statí z týchto zákonov majú dvaja právnici rozdielny názor a ich kombináciou aj dospejeme k známemu zľahčenému výroku: dvaja právnici, tri názory.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A práve v tomto prostredí, kde prirodzene ľudský činiteľ zlyhá, môže napomôcť jednoznačnosť matematickej logiky vyusťujúca do rozhodovacieho počítačového programu. Teda technokratický prístup. V bežnom živote využívame trojargumentovú logiku - áno, nie a neviem. V práve, vzhľadom na prezumpciu neviny, možno "neviem" priradiť k "nie" a máme jednoznačnú dvojargumentovú logiku áno a nie resp. 1 a 0. Ak si dáme zaležať pri tvorbe legislatívy na jednoznačných výrokoch, tak sa môžeme dopracovať k jednoznačne vyargumentovanému rozhodnutiu na základe programovej procedúry. Táto procedúra by bola známa a mohli by si to otestovať všetky sporné strany. To by malo vplyv na početnosť sporov, lebo ak by procedúra nepodporovala úspešnosť sporu, tak by mnohých odradila začať spor.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prirodzene, že aj tu bude ľudský činiteľ pri vkladaní údajov do programu. Ale bude kontrolovaný oboma spornými stranami. Takéto procedúry by zaručili, že na rovnakú vec nebudú tri odlišné rozsudky. Určite aj tu by nakoniec rozhodol človek - sudca, ale uvedená procedúra by mu bránila v " tvorivosti" pri aplikácii zákonov a pomohla rozhodnúť v ustálenej interpretácii. Ak sa dnes opýtate právnikov na ich názor na konkrétnu právnu vec, odpovedia, že malo by to byť tak, ale súd rozhodne. Ľudovo povedané, aj zjavnú spravodlivosť nevie nikto zaručiť.

Po rekapitulácii charakteristík uvedených činnosti, kde na jednej strane je tá tvorivá, konštrukčná, budovateľská i bádateľská a jej podobné a na druhej strane tá hľadajúca spravodlivosť a jej podobné, vyberiem pre riadenie spoločnosti človeka z toho budovateľského prostredia. Určite to nie je stopercentná pomôcka, ale štatisticky mi funguje. Už len pri ľahkej analýze temer štvrťstoročia nášho štátu napr. u prezidentov vychádza právnik s najnižším ratingom a u premiérov "najväčšia stopa" v prospech štátu je u technika pri vytiahnutí štátu z "čiernej diery" do spoločnosti najvyspelejších štátov a sociologičky zavedením nástroja na odhaľovanie presakov z verejných zdrojov cez povinné zverejňovanie zmlúv. Spolu s aktívnymi médiami je to teraz najúčinnejší "strážny pes" našej demokracie. Určite sa nájde veľa protiargumentov na moju pomôcku a nemienim tým spochybniť ani význam práva pri riadení spoločnosti, ale ja som s ňou nateraz stotožnený. Možno pomôže aj vám.

Jozef Malý

Jozef Malý

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek, ktorý si uvedomuje, že s demokraciou je to ako s ohňom, do ktorého ak neprikladáš, tak vyhasne. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu